Jdi na obsah Jdi na menu
 


Profil

Má cesta k občasnému malování světlem začala v březnu 2006, kdy jsem si pořídil první vlastní fotoaparát. Digitální, tzv. ultrazoom. Jako asi drtivá většina začátečníků jsem bezhlavě opotřebovával závěrku vytvářením skenů reality bez atmosféry. A o nějakém post procesu v digitální temné komoře nemohla být řeč už vůbec. Po roce, stále nadšený z focení, jsem zatoužil po digitální zrcadlovce, kterou jsem si v březnu 2007 skutečně dopřál. A tehdy podle mě nastal zásadní zlom. Začal jsem se o focení hlouběji zajímat. Začal jsem kupovat časopisy, které se fotografii věnují, pořídil si pár knih, navštěvoval webové stránky sdružující amatérské fotografy. Také v té době vznikal ostrovský fotoklub, kam jsem od dubna 2007 začal pravidelně docházet. Od září 2007 pak také docházím do Klubu přátel fotografie v Karlových Varech.

Nikdy bych nevěřil, že po digitálních začátcích najdu chuť a odvahu vrhnout se k focení na kinofilm. Téměř po čtyřech letech jsem si 3. 2. 2010 pořídil v bazaru fotoaparát na kinofilm a pustil se do osvětlování především černobílých kinofilmů. Přesto převážně fotografuji na digitální záznamové médium.

Postupem času jsem dospěl k tomu, že se fotoaparát snažím chápat jako štětec, kterým maluji. Jelikož ruce mám na malování obě levé, je pro mě tento na světlo citlivý technický zázrak opravdovou spásou v mém snažení o zhmotnění obrazu. V současné době se ve své stěžejní tvorbě snažím o maximální minimalismus, který mě nejvíce okouzlí i v případě jiných autorů. Velmi přitažlivým se mi také jeví piktorialismusm, o který se také sporadicky pokouším.

Povětšinou se k mému pojetí fotografií hodí barev prosté tónování, protože podle mého soudu černobílá fotografie zjednodušuje obraz, který se tak pro diváka stává přehlednějším a čistším. Avšak ani barevnému podání snímků se nevyhýbám, pokud cítím, že barvy jsou pro výsledné vyznění snímku přínosem. Přesto i v takovém případě mám snahu sytost barev snižovat a ze zářivých barev dělat alespoň pastelové.

Fotografie a fotografování se pro mě staly životní filosofií. Pouhé stisknutí spouště a zachycení reality pro mě již není výzvou. Mnohem více pro mne znamená celý proces, který předchází prezentaci výsledného snímku. Od nalezení motivu vhodného k zachycení až po dokončení obrazu při post procesu včetně následného tisku na papír. Úchvatné na fotografii je, že má dar zastavit čas, uchovat emoce a vyprávět příběh. Zachytit neopakovatelné. A to navždy. Nebo alespoň do zničení negativu či ztrát digitálních dat. Stejně tak neopakovatelné jsou příběhy spojené s pořízením fotografie. Každý snímek pojí dva příběhy. Ten, který fotograf zachytil na snímku, a ten který s pořízením snímku souvisel.

Mým hlavním fotografickým snem je proniknout jednou do taje fotografie natolik hluboko, abych byl schopen za přispění svého osobitého autorského rukopisu, bohužel stále nenalezeného, pořídit snímek, když ne rovnou celý cyklus, v němž by obsah, příběh a emoce vysoce předčily samozřejmou technickou kvalitu snímku. Jsem na dlouhé cestě plné zatáček, kde těžko za každou mohu čekat vysněnou cílovou metu. Ale to hledání je zábava.