Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostrov v odstínech černé a bílé

28. 9. 2021

Na mých toulkách městem s fotoaparátem vznikla řada fotografií, na kterých barvy nemají takový smysl a půvab, jako prosté odstíny černé a bílé. A proto jsem se rozhodl doplnit fotoalbum o složku s názvem Černobílý Ostrov.

Jeví se jako zázrak, že upuštění od barev, které náš pohled na svět provází celý život, a převod do obraz zjednodušující černobílé, může zvýšit půvab obrazu a umocnit zachycenou atmosféru. Myslím, že černobílá fotografie přežije veškeré revoluce ve fotografickém průmyslu a přetrvá s lidstvem až do jeho skonu.

Přikládám fotografii, která vznikla nedávno a prakticky už při svém vzniku nehýřila barvami. Největší podíl na tom měla ranní mlha, která všem barvám ubírá na lesku. Na Mírovém náměstí jsem se v sobotu ráno nepohyboval náhodně. Věděl jsem přesně, co na fotografii chci mít. V popředí hodiny, kašnu v době nejvyššího vývěru vody a v pozadí dům kultury obestavěný v roce 2021 lešením a zahalený do mlhy. Vycházející slunce, prosvítající skrz mlhou, už bylo dílem náhody, štěstím a vítaným bonusem. Prostě jsem šel náhodě vstříc a ono to vyšlo téměř dokonale. Pravda, nebylo to okamžitě; musel jsem si najít správné místo a počkat na správnou chvíli dvacet minut. Ne nadarmo se říká, že trpělivost růže přináší a mně trpělivost mnohokrát přinesla fotografii, která mě potěšila. A snad nejen mě.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář